Atopická dermatitida

Atopická dermatitida je kožní onemocnění s charakteristickým svěděním, lokálním zarudnutím a řadou dalších charakteristických rysů. Od prvního vědeckého a lékařského popisu atopické dermatitidy prošly obě představy o její povaze a názvu choroby významnými změnami: v různých stádiích bylo použito zhruba sto synonymních definic (difuzní neurodermatitida u dospělých, exsudativní dětská diatéza, alergická dermatitida , atd.). Atopický ekzém je jedním z takových synonym, který zdůrazňuje symptomatické podobnosti s jinými, etiologicky odlišnými typy ekzému. Podle různých odhadů prevalence atopických reakcí vč. dermatitidy zasahuje zhruba  20 % populace a stále roste s globální senzibilizací populace (nárůst alergické citlivosti na dlouho známé a relativně nové faktory).

Příčiny atopické dermatitidy:

Atopická dermatitida a atopický ekzém byly dlouho považovány za čistě dědičná onemocnění a byly pro to skutečné důvody: významná role genetické predispozice byla spolehlivě prokázána, i když zdaleka ne absolutní. Mnoho teorií zdůraznilo poruchy centrálního nebo periferního nervového systému, často doprovázející atopickou dermatitidu, nebo jak se v této souvislosti nazývá neurodermatitida. Podle moderních konceptů však neuropatie není příčinou, ale spíše jedním z důsledků obecnějšího onemocnění, jehož etiopatogenetickou podstatou je specifické selhání imunitního systému a zvýšená alergická reaktivita kůže. To potvrzuje zejména skutečnost, že ve většině případů je atopická dermatitida kombinována s dalšími alergickými reakcemi – rýma, zánět spojivek atd. – a zhoršuje se kontaktem s alergeny (mohou to být určitá jídla, domácí prach atd.).

Příznaky:

Povinným příznakem je intenzivní svědění kůže, kterému předchází zarudnutí. Erytém lze pozorovat na jakékoli, někdy docela rozsáhlé oblasti kůže. Často jsou to loketní záhyby, kožní záhyby, místa zvýšeného pocení nebo tření o oděv. Mohou se objevit puchýřky nebo malé pupínky.

Atopická dermatitida se obvykle poprvé objevuje v raném dětství. V některých případech symptomatologie postupně mizí – například po dokončení pubertální, hormonální a fyziologické restrukturalizace – v jiných se průběh stává chronickým nebo má opakující se povahu. Exacerbace a remise mohou záviset na mnoha faktorech: hormonální změny, změny ve stravě nebo v oblasti pobytu, stresu apod.