Psoriáza

Psoriáza je obvykle neinfekční onemocnění kůže, které postihuje muže i ženy bez ohledu na věk. Týká se chronických onemocnění, takže vnější příznaky se mohou objevit a mizet v různých intervalech.

Když onemocnění postupuje, začíná zánětlivý proces – na těle se tvoří červeno-růžové vyrážky se šupinami. Mohou se odlupovat, svědit a krvácet, což způsobuje fyzické a psychické nepohodlí. Nelze úplně vyléčit psoriázu, ale včasná a dobře zvolená terapie vám umožní ji mít pod kontrolou a dosáhnout remise.

Druhy psoriázy:

V závislosti na lokalizaci se rozlišuje normální a reverzní psoriáza. První se vyskytuje v 85% případů a postihuje hlavně pokožku hlavy. Zarudnutí je šupinaté, krvácivé a nepříjemné. Opačný typ se vyznačuje výskytem na místech, která jsou těžko přístupná a pro oko neviditelná. Plaky se tvoří pod prsy, v záhybech kůže, podpaží, vnitřních stranách stehen a na vnějších genitáliích.

Na základě povahy projevů a vzhledu formací na kůži je psoriáza rozdělena takto:

Pustulární – tento typ je obecný a palmárně-plantární (dlaně a chodidla). Zobecněná forma se vyvíjí spontánně a je obtížná. Krev spěchá do kapilár, během několika hodin se objeví jasně červený erytém a malé pustuly, které způsobují pálení a bolestivost. Mezi příznaky patří horečka, leukocytóza a celkové zhoršení pohody. Psoriáza dlaní a chodidel ovlivňuje povrchy rukou a klenby nohou, paty a ohybů prstů.

Exsudativní – liší se od běžné psoriázy v tom, že uvnitř papulí se hromadí hnisavá tekutina, která se uvolňuje při odstraňování šupin z povrchu kůže.

Artropatická – toto je nejzávažnější forma s kombinací příznaků psoriázy a artritidy. Kromě charakteristických vyrážek má pacient bolesti kloubů. Projevy příznaků onemocnění sahají od mírné artritidy v rukou a nohou až po těžké deformity kloubů a poškození pohybového aparátu až po invaliditu.

Psoriatická erytrodermie: další závažná forma onemocnění, při kterém je postižena významná část kůže. Vyskytuje se primárně nebo na pozadí již progresivní psoriázy. Známky erytrodermie: jasně červená kůže způsobená návalem krve a lymfy do cév (hyperemie), otoky, lokální zesílení a změny ve vzorci kůže (lichenizace), velké množství suchých šupin. Teplota pacienta stoupá a celkový stav se zhoršuje.

Příčiny psoriázy:

Vědecké studie stále neposkytují jednoznačnou odpověď na příčiny psoriázy. Nejpravděpodobnější je genetická predispozice. Vědci zároveň nevylučují vliv virových, psychosomatických a smíšených faktorů. Nemoc může být vyvolána:

  • spáleninami, zraněním a podrážděním kůže;
  • hormonální poruchou v těle;
  • kouřením a zneužíváním alkoholu;
  • onemocněním gastrointestinálního traktu a jater;
  • nestabilním emočním stavem.