Akné

Existuje mnoho důvodů, proč mají lidé na tvářích různé vyrážky – akné, pupínky. Akné je jev, který je typický především pro dospívání. Někdy to však znepokojuje dospělé muže i ženy. Nebude-li problém brán vážně, může se situace časem zhoršit. Nejde jen o to, že kůže, na které se objevuje vyrážka, vypadá ošklivě. Pokud se objeví zánět, může akné na obličeji vést k vážnějším onemocněním.

Lidé chtějí vypadat krásně. Ale ne každý má přirozeně štěstí, že má zdravou pokožku. Mnoho z nich čelí různým vyrážkám na obličeji: akné, pupínky.

Neměli byste se snažit vyřešit problém sami. Léčba akné musí být prováděna pod dohledem odborníka. Určí, jak závažné je onemocnění, a určí optimální taktiku léčby.

Akné na obličeji je patologický projev zánětlivé povahy. Objevuje se v důsledku poškození mazových žláz a vylučovacích kanálků. Když dojde k tomuto onemocnění, změní se složení mazu u člověka: podíl mastných kyselin v něm klesá, ztrácí své dezinfekční vlastnosti a nemůže účinně zabránit růstu bakterií.

Výsledkem je, že se póry ucpávají viskózní a tvrdou mastnou sekrecí. Mísí se s částicemi odumřelých kožních buněk. Současně se v žlázách aktivně množí bakterie, a proto se vytváří hnis. Olej se také může hromadit pod kůží.

Hlavní oblastí, kde se akné objevuje, je obličej. Ale vyrážky lze často vidět i na jiných částech těla, například na ramenou nebo na zádech mezi lopatkami. V tomto případě je třeba odlišit akné od akné. Obvykle se pupínek nazývá zarudlý tuberkul a akné je zanícený kanál mazových žláz, který se na kůži jeví jako černá tečka.

Příčiny akné:

Existuje mnoho důvodů, které vedou k akné a černým tečkám. Jejich výskyt je obvykle ovlivněn několika faktory najednou, které lze rozdělit do dvou velkých skupin – vnitřní a vnější.

Interními faktory jsou zejména:

  • Hormonální nerovnováha, která může být způsobena pubertou, těhotenstvím, porodem a jinými příčinami
  • Metabolické onemocnění
  • Nesprávná výživa
  • Avitaminóza
  • Snížená imunita
  • Alergie
  • Stres

Vytlačování pupínků nepomůže problém vyřešit; naopak, v průběhu času počet akné poroste. Léčba příčiny akné je nutná, eliminují se faktory, které způsobují její výskyt.