Cysta

Cysta je dutina patologické povahy, která se vyvíjí v orgánech nebo tkáních a má stěnu a obsah. Co to je? Cervikální cysta je benigní dutina, která obsahuje tekutinu. U žen v plodném věku nejsou takové formace neobvyklé. Nejběžnějšími příčinami formací jsou záněty orgánů reprodukčního systému ženského těla a hormonální nerovnováha v těle ženy.

Děloha je hlavním reprodukčním orgánem ženy. Děložní čípek je jeho důležitou součástí. Jedná se o husté oválné tělo s kanálem uprostřed. Tento kanál funguje jako spojovací prvek mezi dutinou dělohy a pochvou. V tomto případě se vnitřní hltan dívá do děložní dutiny. A otvor, který má sklon k pochvě, se nazývá vnější hltan. Vagina má dlaždicový vrstvený epitel. V části děložního čípku v pochvě se s největší pravděpodobností vyvinou cysty. Endocervix se skládá z buněk sliznice ve formě válce. Sliznice je představována velkým počtem záhybů, které jsou nezbytné pro protažení děložního čípku během porodu. Cervikální kanál produkuje hlen, který má baktericidní vlastnosti a je vynikající obranou dělohy proti infekcím. Vnější hltan je obklopen otvory trubicových žláz. Lékaři jim říkají nabotovy žlázy. Pokud se tyto žlázy ucpou a v potrubí se hromadí hlen, vytvoří se tzv. Retenční nebo nabotovy cysty děložního čípku.

Cervikální cysta se může objevit na povrchu podél celého kanálu.

Pokud se ve vaginální části děložního hrdla objeví útvary obklopené cervikálním kanálem, říká se jim paracervikální.

Když se cervikální cysta vyvíjí v kanálu, jedná se o endocervikální cysty děložního čípku.

Častěji během diagnostiky se objevuje několik malých cyst děložního čípku. Tyto cysty nejsou léčeny, jsou považovány za přijatelné. Jejich přítomnost často pokračuje bez známek nebo příznaků po dlouhou dobu.

Nejnebezpečnější jsou jednotlivé cysty děložního čípku. Vyznačují se velkými rozměry, v důsledku čehož často blokují kanál, což hrozí zhoršením některých podmínek. Patologický proces vyžaduje pečlivou diagnostiku. Známky takového novotvaru: nepravidelná menstruace, silná bolest během menstruace, zhoršená reprodukční funkce těla. Jednotlivé cysty v děloze, jejichž velikost je větší než jeden centimetr v průměru, jsou obvykle odstraněny.