Eroze děložního čípku

Ektopie (eroze, pseudoeroze) děložního čípku je narušení integrity, ulcerace nebo poškození sliznice vaginální části děložního čípku, ke kterému může dojít u ženy v jakémkoli věku a vyžaduje pečlivé vyšetření a včasnou léčbu, protože eroze děložního čípku může být nástupcem prekancerózních nebo rakovinných změn v epitelu. Pacienti s přítomností lidského papilomaviru (HPV) s vysokým onkogenním rizikem (16, 18, 31, 33 typů), herpes virus jsou obzvláště znepokojení, v tomto případě se riziko rakoviny děložního čípku několikrát zvyšuje.

Při pohledu do zrcadel vypadá eroze jako červená oblast umístěná kolem vnějšího hltanu, jejíž velikost se mění od 2 mm do 2 cm. Pseudoeroze může existovat měsíce nebo roky.

Stává se však, že se samotní pacienti obracejí na gynekologa se stížnostmi na krvavý výtok, který není spojen s menstruací, zejména po pohlavním styku. Ženy mohou být obtěžovány příznaky, jako je bolest při pohlavním styku a mukopurulentní výtok. To je způsobeno skutečností, že zánětlivá onemocnění se připojují k erozi, což významně zhoršuje průběh onemocnění.

Jak zacházet s erozí děložního čípku? Hned je třeba poznamenat, že přístup k léčbě by měl být individuální a komplexní. Způsob léčby závisí na velikosti a struktuře léze, závažnosti průběhu onemocnění, přítomnosti souběžných onemocnění.

Předepisují se protizánětlivé léky, hormonální léky, v případě potřeby antibakteriální a antivirové léky a topické léky. Komplex terapeutických opatření zahrnuje také léky zaměřené na zvýšení imunity a celkové posílení

Chemická koagulace – děložní čípek je ošetřen speciálními přípravky, které mají kauterizační účinek, což vede k tvorbě strupů (použití drogy „Solkovagin“, což je sada organických kyselin).

Kryodestrukce – oblast eroze je ošetřena kapalným dusíkem (ultranízká teplota), pomocí tenkého a velmi chladného manipulátoru je poškozená oblast „zmrzlá“ na zdravou tkáň.

Laserová koagulace – místo eroze je vystaveno cílenému chirurgickému laserovému paprsku (silný paprsek světla).

Rádiová vlna (nejúčinnější chirurgická technika využívající rádiové vlny) je nejnovějším pokrokem v chirurgické léčbě eroze. Zpracování se provádí pomocí zařízení „Surgitron“.

Ošetření erozí se provádí bez tlaku na tkáň, čímž se minimalizuje její poškození. Kromě toho jsou elektrické popáleniny zcela vyloučeny, radiochirurgická technika je netraumatická.

Je nutné nejméně jednou za šest měsíců provádět preventivní prohlídky u gynekologa s povinným cytologickým vyšetřením nátěru z děložního čípku, který umožňuje identifikovat patologii děložního čípku v počáteční fázi, kdy proces léčby vyžaduje minimální úsilí a čas.