Endometrióza

Endometrióza je jednou z nejčastějších chorob ženského reprodukčního systému; když k tomu dojde, buňky endometria (vrstva lemující dělohu zevnitř) rostou mimo ni.

Endometrióza se vyskytuje nejen v částech reprodukčního systému, ale také mimo něj (břišní stěna, močový systém, zažívací trakt, pobřišnice, plíce atd.). Klinické projevy jsou různé a závisí na lokalizaci patologického procesu. Mohou být vyjádřeny  bolestí, menstruační nepravidelností (krvavý výtok před nástupem menstruace, kontaktní krvavý výtok).

Neplodnost, menstruační nepravidelnosti a onemocnění polycystických vaječníků mohou být důsledkem genitální endometriózy.

Podle údajů z výzkumu je každé třetí gynekologické onemocnění (s výjimkou zánětlivých onemocnění a myomů) u ženy endometrióza nebo patologický proces způsobený touto chorobou.

Podezření na onemocnění během vyšetření je u žen v plodném věku (20-45 let), v 10 % případů se může objevit u dívek po nástupu první menstruace (menarche) a před vytvořením normální menstruace cyklu, stejně jako u 2-5 % žen v menopauze.  Diagnóza je často obtížná kvůli asymptomatickému průběhu onemocnění, což může naznačovat jeho větší prevalenci. V posledních letech, se zavedením nových metod diagnostiky a léčby – hysteroskopie a laparoskopie, procento detekce endometriózy významně vzrostlo.

Příčiny endometriózy

K dnešnímu dni neexistuje jediná verze příčin endometriózy.

  1. 1. teorie – Retrográdní menstruace nebo implantační teorie

Některé ženy mají tendenci mít rysy, jako je retrográdní menstruace (když se svalová vrstva dělohy stahuje v opačném směru od děložního čípku). Během menstruace (regulace) se krev s prvky endometria v důsledku peristaltických pohybů hladkého svalstva dělohy přivádí do břišní dutiny a vejcovodů, kde se endometrium implantuje do tkání různých orgánů. Během normálního menstruačního cyklu je vnitřní vrstva dělohy (endometria) oddělena a vylučována z děložní dutiny, zatímco mikrobleody se vyskytují v jiných orgánech postižených endometriotickými ložisky a dochází k aseptickému zánětu. Pravděpodobnost endometriózy se může zvýšit z důvodů jako jsou – strukturální rysy děložních přívěsků, imunitní patologické procesy, potraty, operace dělohy, císařský řez, chirurgická léčba onemocnění děložního čípku, dědičná predispozice.

Role dědičnosti je v posuzované patologií obzvláště vysoká a naznačuje velmi vysokou možnost rozvoje nemoci u dcery, pokud by její matka dříve takovou chorobou trpěla. Vědět o predispozici k této patologii může žena zabránit vzniku onemocnění. Například po chirurgických zákrocích na orgánech reprodukčního systému potřebuje žena systematické sledování svého zdraví, aby zabránila možným komplikacím.