Imunologická neplodnost

Imunologická neplodnost je hyperimunitní onemocnění doprovázené aktivní sekrecí antispermových protilátek (ASAT). Taková neplodnost je stejně častá u mužů i žen. Patologie vyžaduje pečlivou diagnostiku a použití technologií asistované reprodukce, pouze v tomto případě je možné se zbavit neplodnosti a jejich důsledků.

Příčiny imunologické neplodnosti

Přesné příčiny této patologie stále nejsou plně pochopeny. Četné studie provedené po celém světě nebyly schopny určit, proč k takové reakci těla dochází a jaký může být důvod tohoto onemocnění. Je známo pouze to, že imunitní buňky v určitém okamžiku začnou vytvářet protilátky proti spermiím.

V ženském těle k tomu dochází v pochvě a děložním čípku. Během pohlavního styku se spermie mísí s hlenem vylučovaným dělohou. Protilátky obsažené v hlenu reagují na spermie jako cizí těleso, takže na ně začnou útočit. Výsledkem je, že spermie ztrácejí pohyblivost a umírají a koncepce dítěte se přirozeně stává nemožnou.

Infekční a zánětlivá onemocnění reprodukčního systému, užívání určitých antikoncepčních prostředků a koagulace eroze děložního čípku mohou u žen vyvolat podobný stav. Vliv těchto faktorů na vývoj imunologické neplodnosti však nebyl přesně stanoven, proto je jeho přesný původ stále nejasný.

Příznaky patologie

Neplodnost je prakticky bez příznaků, což komplikuje její diagnostiku. Muži s autoimunitní neplodností si zachovávají aktivní spermatogenezi a erektilní funkci. U žen neexistuje tubální faktor neplodnosti, neexistují žádné známky endokrinních poruch a dalších procesů, které by mohly narušit početí. V takovém případě nemůže mít pár dítě déle než rok (za předpokladu, že má pravidelný sexuální život bez užívání antikoncepce).

Léčba patologie

Pokud je u ženy zjištěna neplodnost, provede se korekce imunitního stavu užíváním kortikosteroidů, antihistaminik a antibakteriálních léků. Odstranění mužského faktoru spočívá v léčbě základní patologie, která vedla k tvorbě ASAT.

Rovněž eliminace imunologické neplodnosti u žen a mužů může být provedena pomocí různých reprodukčních technologií. Používají se následující techniky:

Umělé oplodnění

Spočívá v zavedení spermatu přímo do děložní dutiny a obejití cervikálního kanálu. Provádí se během ovulace.

ICSI

Jedná se o intracytoplazmatickou injekci spermie do cytoplazmy vajíčka, po které následuje přenos výsledných embryí do děložní dutiny.

Stimulace superovulace

Používá se k uvolnění plnohodnotného vajíčka a ke zvýšení šance na početí.

Volba techniky se provádí až po provedení nezbytných diagnostických opatření. S plnohodnotnou kompetentní léčbou je ve většině případů možné eliminovat imunologickou neplodnost a dosáhnout normálního průběhu těhotenství.