Bradavice

Bradavice jsou benigní kožní výrůstky způsobené HPV (lidským papilomavirem). Navenek připomínají uzlík nebo papilu o rozměrech 1-15 mm s drsným povrchem, i když se také mohou vyskytovat hladké útvary. Jsou převážně masově zbarvené, někdy šedé nebo hnědé.

Tyto novotvary jsou rozděleny do několika typů:

Obyčejné – keratinizované těsnění, dosahující průměru až 10 mm. Jsou lokalizovány hlavně na rukou horních končetin a po nějaké době mohou zmizet samy bez lékařské pomoci.

Plantární bradavice jsou typem běžných bradavic, které se tvoří v důsledku nošení nepohodlných a těsných bot. Riziko tvorby se zvyšuje s nadměrným pocením nohou. Papuly způsobují při chůzi značné nepohodlí – člověk pociťuje bolest.

Plochý (mladistvý) – mírné vyvýšeniny s hladkým povrchem a jasnými obrysy. V procesu formování se zvětšují až na 5 mm, v průměru a až na 1-2 mm na výšku. Podle názvu lze snadno uhodnout, že vznikají v dospívání a lze je lokalizovat na rukou, nohou a obličeji. Často se tvoří na místech poškození (rány, škrábance atd.).

Špičaté – kondylomy, které jsou lokalizovány na genitáliích a v oblasti slabin, méně často v podpaží nebo v ústech. Jsou to malé růžové uzlíky, které po spojení tvoří měkké výrůstky, jenž se drží na tenké stopce. Při absenci lékařské péče mohou bradavice dramaticky růst. Condylomy se objevují hlavně u žen s rizikem vzniku maligních nádorů děložního čípku.

Senile – keratomy, které se objevují u lidí středního a vysokého věku. Jejich tvorba není spojena s HPV. Bradavice lze nalézt na jakékoli části těla kromě dlaní a chodidel, ale většinou je lze vidět na obličeji, krku a trupu. Creatoma roste v průběhu času a mění se ze žluté skvrny na tmavě hnědý růst posetý prasklinami.

Diagnostika:

K diagnostice této patologie postačuje vizuální vyšetření, ale k detekci HPV se provádí sbírání anamnézy.

Léčba:

Za přítomnosti těchto formací se používá komplexní léčba: farmakoterapie zaměřená na boj proti HPV a zvýšení imunity a také na odstranění samotných bradavic.

Metody excize:

Elektrokoagulace – odříznutí novotvarů kovovou smyčkou pod vlivem vysokofrekvenčního proudu se současnou kauterizací tkání;

Kryodestrukce – aplikace kapalného dusíku na bradavici, která zmrazí postižené tkáně;

Metoda rádiových vln – použití přístroje „Surgitron“, který vydává rádiové vlny, pod jejichž vlivem se odpařuje kapalina v buňkách;

Chemické metody – kauterizace bradavic speciálními sloučeninami.