Poruchy štítné žlázy

Většina z nás o štítné žláze již slyšela, ale mnozí neví nebo nerozumí jejím funkcím. Štítná žláza je endokrinní žláza, která produkuje hormony obsahující jód. Produkované hormony se podílejí na regulaci metabolismu. Žláza má tvar motýla a je umístěna na přední straně krku.

Hypotyreóza (nedostatečně aktivní štítná žláza)

Hypotyreóza je nejčastější poruchou štítné žlázy. Hypotyreóza se týká snížené funkce štítné žlázy. Častou příčinou tohoto stavu je Hashimotova tyroiditida, autoimunitní onemocnění, které nakonec způsobí, že žláza přestane fungovat.

Příznaky hypotyreózy se liší a nemají absolutně žádnou specificitu. Může se projevit jako únava, přibývání na váze a suchá kůže. Léčba hypotyreózy spočívá v nahrazení nedostatku hormonu štítné žlázy lékem užívaným denně po celý život.

Při zvýšeném riziku vzniku hypotyreózy jsou:

  • Ženy
  • Lidé nad 60 let
  • Jedinci s rodinnou anamnézou onemocnění štítné žlázy
  • Pacienti s již existujícími autoimunitními chorobami, jako je cukrovka 1. typu
  • Pacienti po léčbě radioaktivním jódem nebo užívající antityroidní léky
  • Osoby vystavené záření
  • Pacienti po operaci štítné žlázy
  • Těhotná do šesti měsíců po porodu

Hypertyreóza (hyperaktivní štítná žláza)

U některých onemocnění se štítná žláza stává nadměrně aktivní a produkuje příliš mnoho hormonů. Hypertyreóza je také často výsledkem autoimunitní poruchy zvané Gravesova choroba nebo difúzní toxická struma. Druhou příčinou hypertyreózy je metabolicky aktivní uzlík štítné žlázy, který se osamostatnil v produkci hormonů štítné žlázy.

Mezi příznaky hypertyreózy patří ztráta hmotnosti, bušení srdce, pocení, průjem a nervozita. Gravesovu chorobu lze léčit léky, terapií radioaktivním jódem nebo chirurgickým zákrokem.

Jiné poruchy štítné žlázy

Některá onemocnění štítné žlázy jsou charakterizována změnami její struktury, které někdy mohou vyžadovat chirurgický zákrok. Nezapomeňte, že dlouhodobá hypertyreóza, která nereaguje na konzervativní léčbu, je také indikací k operaci. V některých případech je odstraněna část štítné žlázy – hemithyroidektomie. Při úplné tyreoidektomii je odstraněna veškerá žláza. Léčba rakoviny štítné žlázy obvykle vyžaduje kompletní tyreoidektomii a v některých případech odstranění lymfatických uzlin na krku. Některé benigní uzliny jsou dostatečně velké, aby způsobily potíže s polykáním a dýcháním. V tomto případě se také doporučuje kompletní tyreoidektomie.

Léčba štítné žlázy

Pokud máte příznaky hypotyreózy nebo hypertyreózy, navštivte endokrinologa. Vyšetření bude zahrnovat laboratorní testy, ultrazvukové vyšetření. Na základě výsledků vyšetření bude předepsána léčba a bude vytvořen plán sledování. Pokud je nutný chirurgický zákrok, budete odeslán k chirurgovi, který se specializuje na poruchy štítné žlázy.